اهداف و فلسفه جهاد

برای ورود به طریق جهادی ، باید اهداف و فلسفه جهاد را بدانیم ؛ بدون شک بهترین مرجع برای پاسخ به این سؤال که اهداف و فلسفه جهاد چیست؛ اولین جهادگر اسلام امیر المومنین حضرت علی بن ابیطالب (علیهماالسلام) هستند.

امیرالمومنین حضرت علی (عليه السلام) مى فرمايند:

«اما بعد فان الجهاد باب من ابواب الجنه ، فتحه الله لخاصه اوليائه ، و هو لباس التقوى ، و درع الله الحصينه و جنته  الوثيقه» [۱]

اما بعد ، جهاد درى است از درهاى بهشت ، خداوند آن را به روى دوستان مخصوص خود گشوده است ، جهاد لباس تقوا ، زره محكم و سپر مطمئن خداوند است.

حضرت در نيايشى ، هدف و فلسفه توسل به جنگ و جهاد را چنين بازگو مى فرمايد:

«اللهم انك تعلم انه لم يكن الذى كان منا منافسه فى سلطان و لا التماس ‍ شى ء من فضول الحطام ، وليكن لنرد المعالم من دينك و نظهر الاصلاح فى بلادك ، فيا من المظلومون من عبادك ، و تقام المعظله من حدودک»[۲]

پروردگارا! تو مى دانى آنچه ما انجام داديم نه براى اين بود كه ملك و سلطنتى به دست آوريم ، و نه براى اينكه از متاع پست دنيا چيزى تهيه كنيم ، بلكه به خاطر اين بود كه نشانه هاى از بين رفته دينت را بازگردانيم ، و صلح و مسالمت را در شهرهايت آشكار سازيم ، تا بندگان ستم ديده ات در ايمنى قرار گيرند، و قوانين و مقرراتى كه به دست فراموشى سپرده شده بار ديگر عملى گردد.

امروز بنا بر مقتضای زمانی اهداف و فلسفه جهاد در بسیاری از شهر ها و کشور ها تنها با شمشیر به دست گرفتن و جنگ سخت ، مانند جنگ های احد ، صفین و کربلا و ۸ سال جنگ تحمیلی ، محقق نمی شود ؛ بلکه باید از طریق تبلیغ جهادی دین و با شرکت در اردوهای جهادی با تهاجم فرهنگی دشمن  مبارزه کرد تا به اهداف و فلسفه جهاد دست یافت.

 

 

 

 

 

 

[۱]  نهج البلاغه ، خطبه ۲۷، فيض الاسلام ، ص ۹۴

[۲]  نهج البلاغه خطبه ۱۳۱ – فيض الاسلام ، ص ۴۰۶

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.