شیوه موثر تبلیغ دین چیست؟

یکی از کارهای تبلیغی علما و روحانیون منبر رفتن و سخنرانی بود. شاید جزء سنتی ترین روش های تبلیغی محسوب شود. برخی قائل اند که زمانه عوض شده و تحولات بسیاری در جامعه بوجود آمده و باید روش تبلیغ را هم عوض کرد و دیگر دوران منبر رفتن تمام شده. حال آیا منبر رفتن در عصر حاضر شیوه موثری برای تبلیغ دین است؟

مقام معظم رهبری در چندین سخنرانی در جمع طلاب به این مساله پرداختند و بسیار دقیق به زوایای آن اشاره نمودند. در اینجا به یکی از بیانات حضرت امام خامنه ای اشاره می کنیم:

بینید امروز تبلیغ در دنیا خیلی نقش پیدا کرده است و همیشه همین جور بوده است. قبلاً این ابزارها نبود؛ این ارتباط های نزدیک نبود. ما معممین یک امتیاز داریم که تبلیغ رویاروی و چهره‌به‌چهره میکنیم. این یک کار بی‌نظیری است که هیچ چیزی جای این را نمی گیرد؛ منبر رفتن، با مردم حرف زدن. این، از سایر شیوه‌های تبلیغ، از جهاتی کارسازتر است “آن جهات هنری و غیره، آنها هم در جای خود لازم است” اما این یک تأثیری دارد، یک خلأئی را پر میکند که سایر دستگاه‌ها و شیوه‌های تبلیغی این اثر را ندارد. پس تبلیغ مهم است و امروز ابزار اساسی است. ما هم یکی از شیوه‌های مؤثر تبلیغ را در اختیار داریم.(۱)

مقام معظم رهبری علاوه بر اینکه در بیاناتشان تاکید فراوانی بر بروز نمودن شیوه ها و محتواهای تبلیغ دین دارند؛ با این وجود تبلیغ سنتی و منبر رفتن را یکی از قوی ترین ابزار تبلیغ دین می دانند.

 

 1. بیانات در دیدار با جمعی از طلاب و روحانیون

 

2 نظرات
 1. حسین می گوید

  سلام و خداقوت
  اگه توسایت کلیپ های تصویری گذاشته بشه بنظرم خیلی مؤثره.

  1. jahadi می گوید

   سلام علیکم
   تهیه کلیپ های تصویری در زمینه تبلیغ و جهاد در دستور کار سایت می باشد و به زودی پیشنهاد شما اجرا می شود.
   از توجه شما نسبت به سایت تبلیغ جهادی تشکر می کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.