۲۲ آذر ۱۳۹۷

جهاد با مال و جان

 

جهاد با مال و جان
جهاد با مال و جان

در اهمیت محرومیت زدائی، کمک به دیگران و دست گیری از محرومین در جوامع اسلامی آنقدر در دین اسلام سفارش و تاکید شده است که قلب هیچ مسلمانی تاب نمی آورد که در جامعه اسلامی زندگی کند و به یاری محرومین آن جامعه نپردازد. همین است که ایام فراقت که می شود می بینیم سیل جمعیت مومنین به مناطق شهری و روستایی مختلف کشور می روند و به یاری دیگران می رسند. اینها همان جهادگرانی هستند که در قالب گروه های جهادی و تبلیغی به خدمت دینی و فرهنگی و معیشتی اقشار مختلف جامعه می پردازند.

ان شاء الله که ما هم از این قافله جا نمانیم….

لیکن می شود که برخی در شرایطی خاص قرار میگیرند و مدتی نمی توانند در این فضای جهاد حضور پیدا کنند ولی باز هم راه برای این دسته از افراد باز است و می توانند با جهاد مالی در این حماسه خدمت رسانی شرکت کنند و بدون حضور فیزیکی با صدقات ، موقوفات و خیرات خود در پیشبرد این برنامه ها سهیم باشند.

امام صادق (علیه السلام) فرموده است:

« ليس يَتبعُ الرجلَ بعدَ موتِه من الأجر إلّاثلاثُ خصالٍ: صدقة أجراها في حياته فهي تجري بعد موته إلى يوم القيامة، صدقة موقوفة لا تُورَث، أو سنّة هدىً سنّها و كان يَعمَل بها و عَمِل بها من بعده غيرُه، أو ولد صالح يستغفر له »

پس از مرگ آدمي پادا شي به دنبال فرد نمي آيد، مگر در سه خصلت: صدقه اي که فرد در زمان حياتش جاري و برقرار ساخته که پس از مرگش تا قيامت جاري و برقرار مي ماند؛ صدقه اي که وقف کرده و به ارث گذاشته نمي شود، و نيز سنّتي که برقرار نموده و در زمان حياتش به آن عمل مي شده و پس از وفاتش به آن عمل مي شود. فرزند صالحي که برايش طلب آمرزش کند. ؛ (بحارالأنوار ،ج۶، ص۲۹۳(

 

 

جهاد با مال و جان

یکی از چیزهایی که پس از مرگ به فریادت می رسد؛ صدقه ای است که وقف کرده ای….

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =