جهاد با مال و جان

 

جهاد با مال و جان
جهاد با مال و جان

در اهمیت محرومیت زدائی، کمک به دیگران و دست گیری از محرومین در جوامع اسلامی آنقدر در دین اسلام سفارش و تاکید شده است که قلب هیچ مسلمانی تاب نمی آورد که در جامعه اسلامی زندگی کند و به یاری محرومین آن جامعه نپردازد. همین است که ایام فراقت که می شود می بینیم سیل جمعیت مومنین به مناطق شهری و روستایی مختلف کشور می روند و به یاری دیگران می رسند. اینها همان جهادگرانی هستند که در قالب گروه های جهادی و تبلیغی به خدمت دینی و فرهنگی و معیشتی اقشار مختلف جامعه می پردازند.

ان شاء الله که ما هم از این قافله جا نمانیم….

لیکن می شود که برخی در شرایطی خاص قرار میگیرند و مدتی نمی توانند در این فضای جهاد حضور پیدا کنند ولی باز هم راه برای این دسته از افراد باز است و می توانند با جهاد مالی در این حماسه خدمت رسانی شرکت کنند و بدون حضور فیزیکی با صدقات ، موقوفات و خیرات خود در پیشبرد این برنامه ها سهیم باشند.

امام صادق (علیه السلام) فرموده است:

« ليس يَتبعُ الرجلَ بعدَ موتِه من الأجر إلّاثلاثُ خصالٍ: صدقة أجراها في حياته فهي تجري بعد موته إلى يوم القيامة، صدقة موقوفة لا تُورَث، أو سنّة هدىً سنّها و كان يَعمَل بها و عَمِل بها من بعده غيرُه، أو ولد صالح يستغفر له »

پس از مرگ آدمي پاداشي به دنبال فرد نمي آيد، مگر در سه خصلت: صدقه اي که فرد در زمان حياتش جاري و برقرار ساخته که پس از مرگش تا قيامت جاري و برقرار مي ماند؛ صدقه اي که وقف کرده و به ارث گذاشته نمي شود، و نيز سنّتي که برقرار نموده و در زمان حياتش به آن عمل مي شده و پس از وفاتش به آن عمل مي شود. فرزند صالحي که برايش طلب آمرزش کند. ؛ (بحارالأنوار ،ج۶، ص۲۹۳(

 

 

جهاد با مال و جان

یکی از چیزهایی که پس از مرگ به فریادت می رسد؛ صدقه ای است که وقف کرده ای….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.