پیغمبر اکرم اولین مبلغ جهادی اسلام

 

 

 

 

طبیب دوار بطبه
پیامبر اکرم ، اولین مبلغ جهادی اسلام بود.

 

در مورد تبلیغ جهادی این سوال مطرح می شود که چه تفاوتی با تبلیغ دارد؟ اصلاً تبلیغ جهادی یعنی چه؟

تبلیغ جهادی عنوانی است که شاید تصور شود تازه باب شده است ولیکن اگر نگاه کنیم می بینیم که این شیوه در سیره پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام وجود داشته است و می توان گفت پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله اولین مبلغ جهادی اسلام می باشد. حضرت علی علیه السلام درباره سیره تبلیغی پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله اینگونه می فرمایند : طَبِیبٌ دَوّارٌ بِطبِّه …(۱)

تبلیغ جهادی را آن طبیب دوره گرد انجام داد و به ما آموخت… در این شیوۀ طبیب دواری یا همان تبلیغ جهادی نکاتی وجود دارد که آن را از دیگر انواع تبلیغ دین ممتاز می نماید:

۱- رسول اکرم صل الله علیه و آله منتظر نمی ماند تا شخص دیگری شرایط را آماده کند و ایشان وارد عرصه تبلیغ شوند. اتفاقاً خودشان در سخت ترین شرایط و بدترین فرهنگ ورود میکردند و به ابلاغ دین و درمان روحانی مردمان می پرداختند چه آنهایی که مشتاق بودند و چه آنهایی که گریزان.

۲- شروع فعالیت ایشان از محروم ترین و پایین ترین فرهنگ ها بود؛ پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله در میان جاهل ترین و سخت ترین مردمان دست به تبلیغ دین زدند. این مسئله در سیره علما نیز دیده می شود که محروم ترین مردم و مستضعف ترین آنها نسبت به دیگران برایشان اولیت داشته است.

۳- خستگی ناپذیری را از این شیوه می توان فهمید. اینکه حضرت با بدرفتاری ها ، لجاجت ها و دشمنی ها تبلیغ جهادی خود را ادامه می دادند و با همین خستگی ناپذیری و روحیه الهی رسالت خود را به ثمر نشاندند.

۴- استمرار در تربیت دینی از نقاط پررنگ تبلیغ جهادی پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله می باشد. در تبلیغ جهادی همچون اسوه مسلمین باید آنقدر صبور بود و استمرار ورزید تا این ابلاغ دین منجر به رشد و تربیت دینی شود و نتیجه اینگونه تبلیغ همین بود که در آن شرایط طاقت فرسا پس از ۲۳ سال افرادی تربیت شدند که راه اسلام را ادامه و آنرا گسترش دادند.

۵- در سیره تبلیغی پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله روش تبلیغ گروهی به وفور دیده می شود. هر جا که ایشان مسلمین را برای تبلیغ اعزام می نمودند به صورت گروهی و تشکیلاتی این کار را انجام می دادند. از اعزام کاروان به سرزمین حبشه گرفته تا اعزام کاروانی به یمن برای ابلاغ دین به سرپرستی حضرت علی علیه السلام.

تبلیغ جهادی شیوه ایست که باید آنرا از پیغمبر اکرم صل الله علیه و آله و در ادامه اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام آموخت تا بتوان با توسل بر آن انوار پاک به گونه ای آنرا در میدان عمل پیاده نمود که تاثیر کار تبلیغ دینی چندین برابر شود.

 

۱- نهج البلاغه ، خطبه ۱۰۸

2 نظرات
 1. ................... می گوید

  سلام خداقوت
  توصیه میشود قبل از قراردادن مطالب روی سایت، آنها را بازخوانی نمایید تا اشکالات تایپی و محتوایی احتمالی رفع گردد.

  1. jahadi می گوید

   سلام علیکم
   اشکالات و نکات مد نظر قرار گرفته شد.
   از مراجعه و توجه شما نسبت به مطالب سایت تشکر میکنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.